Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Současnost > Koupaliště

Koupaliště

Počet užívaných stodol ve vsi je nepřímo úměrný počtu zahradních bazénů. Možná i nějak takhle by se dala popsat změna života na vesnici, i když na rozdíl od mnoha dalších vsí v okolí máme u nás možnost zaplavat si ve veřejném koupališti.

O tuto vymoženost se zasloužili sami Zálezláci, kteří si koupaliště postavili vlastníma rukama. Stavba byla zahájena v roce 1956, kdy buldozer vyhrnul stavební jámu. Vlastní brigády začaly v roce 1959 a konečně 15. července 1962 bylo koupaliště slavnostně otevřeno.  Z kroniky obce se dozvídáme, že počasí slavnostnímu otevření  příliš nepřálo, ale to nezabránilo bohatému programu, v němž nechyběla ani módní přehlídka a taneční zábava na parketu. Hodnota díla činila více než půl miliónu tehdejších korun československých, skutečné náklady byly vyčísleny na 160 tis korun. Kronika rovněž uvádí, že místní vodník (v podání J. Kotlíka) se odstěhoval na Lipno.  

Vedle osvěžení v horkých letních dnech je naše koupaliště také místem, kam směřují mnohé obecní slavnosti jako poutě, setkání rodáků nebo různá spolková výročí a kde se každoročně v srpnu odehrávají zálezské Pivní hry.

Zpracováno podle podkladů z obecní kroniky poskytnutých kronikářem J. Doulem

 

Dvě fotografie z budování koupaliště, dokumenující práci, jíž naši předchůdci vynaložili.

Koupaliště

Koupaliště