Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Současnost

Současnost

Naše obec  Zálezly se nachází v podhůří Šumavy v nadmořská výšce od 520 do 790 m/m v povodí řeky Volyňky, přibližně 5 km východně od Čkyně a 15 km severovýchodně od Vimperka.  Sestává ze čtyř místních částí - Zálezel, Kovanína, Setěchovic a Bolíkovic. Správní území obce zaujímá 93 km2 a v obci trvale žije 306 obyvatel (1.1. 2016) a další stovka přijíždí na své chalupy a k přátelům na víkendy.

Současnost naší obce je neméně bohatá a pestrá než její historie. Pro vesničku se třemi stovkami obyvatel je důležité, že se stále daří držet statut obce a její správu co nejblíže občanům v místě. Obecní úřad v Zálezlech poskytuje vedle správy obce i zázemí pro místní hasičský sbor a hasičskou techniku, prostory pro setkávání občanů a knihovnu. Vlastní vodovod, plynovod, kanalizace a nově rekonstruovaná čistírna odpadních vod či vyřešený sběr komunálního odpadu se zdají být samozřejmostí, ale pro mnohé jiné obce samozřejmé nejsou.

Pro život na vsi je potřebným místem setkávání hospoda, ať už ta na návsi v Zálezlech nebo příležitostně v kulturním domě v Setěchovicích. V prodejně Jednoty v Zálezlech lze nakoupit potraviny. Čilá je zde spolková činnost, vedle dobrovolných hasičů (Zálezly a Setěchovice) v obci působí Myslivecký spolek VĚNEC. Ze sportů se u nás nejvíce daří typickým vesnickým sportům nohejbalu a stolnímu tenisu. Chloubou Zálezel je sportovní areál „Za školou“. Vedle koupaliště, vybudovaného našimi předky, jsou od podzimu 2012 místním i přespolním k dispozici dva nové víceúčelové tenisové kurty s umělou trávou a od léta 2016 i nové dětské hřiště. Také mezi Setěchovicemi a Bolíkovicemi vzniklo díky aktivitě místních sportovců hřiště na volejbal. Vedle běžného sportování několikrát za rok sportoviště ožijí i turnaji v nohejbalu a tenisu nebo při Pivních hrách v srpnu.

Kulturní život u nás je poskládán společnou činnosti obce, spolků a sdružení a občanů, díky nimž jsou v obci udržovány tradice Masopustu, dětského karnevalu, Mikulášského zpívání na vsi, silvestrovského výšlapu na Věnec, sportovních turnajů anebo nově cyklovýletů do okolí.

Naše obec je živá díky svým občanům a podnikání přináší oživu podnikatelům a služby pro zákazníky. V obci poptáte řemesla jako jsou zedník, tesař, řezbář, kovář, karosář, automechanik, zámečník, instalatér, ale také fyzioterapeutka, kadeřnice a jiná.